مدال فيلدز(Fields Medal)

مدال فيلدز(Fields Medal) يك جايزه‌ي ممتاز براي دو، سه يا چهار رياضي دان زير چهل سال است كه هر چهار سال يك بار از طرف اتحاديه ي بين‌المللي رياضيات(IMU) اهدا مي‌شود. اهداي اين مدال توسط رياضي‌دان كانادايي "جان چارلز فيلدز" بنيان نهاده شد و اولين بار در سال 1936 به دو رياضي دان اهدا شد و از سال 1950 تا كنون ،به طور منظم اهدا شده است .

 


هدف از اهداي اين مدال، شناسايي و پشتيباني محققان جوان و برتر رياضي است و افتخار بزرگي براي برنده ي آن محسوب مي شود.اين مدال از جنس طلا بوده و با يك جايزه ي نقدي همراه است كه مقدار آن در سال 2006، 000/15 دلاركانادا بوده است.
در اعتبار اين مدال ،همين بس كه براي رياضي‌دان ها مانند جايزه‌ي نوبل براي علوم ديگر است. البته مدال فيلدز را به هيچ وجه نمي‌توان با جايزه‌ي نوبل مقايسه كرد. چون جايزه ي نوبل هر سال اهدا مي شود و داراي محدوديت سني نمي باشد و مقدار جايزه ي نقدي آن در حال حاضر كمي بيش از  4/1 ميليون دلار آمريكا است  .
اين مدال معمولاً به كساني اهدا مي‌شود كه كار خارق العاده و چشمگيري در رياضيات ارائه مي كنند .
جوايز ديگري هم در رياضيات وجود دارند مانند:جايزه‌ي ولف(Wolf Prize) و جايزه‌ي آبل(Abel Prize) .


دوره‌ي اول(1936،Oslo):

اولين دوره ي اهداي مدال فيلدز در شهر اسلو(Oslo)پايتخت نروژ برگزار شد .
برندگان اين دوره،دو نفر بودند: 1) لارس آلفورس - 2)جس داگلاس كه مختصرا" به زندگي‌نامه‌ي هر يك مي‌پردازيم:


1- لارس آلفورس(Lars Ahlfors) :
لارس والرين آلفورس در 18 آوريل سال 1907در هلسينكي (پايتخت فنلاند) به دنيا آمد . درسال 1924 در دانشگاه هلسينكي مشغول به تحصيل شد و در سال 1928 زير نظر اساتيدي چون "ارنست ليندلف" و"رولف نوانلينا" فارغ‌التحصيل شد. درسال 1929 در زمينه‌ي حدس "دن جوي"(Denjoy) در مورد مقادير مجانبي توابع تام با نوانلينا همكاري داشت .

 

آلفورس به عنوان سخنران در رياضيات در آكادمي آبو (در فنلاند) منصوب شد. در سال1930 دكترا گرفت ، در سال 1935 به دانشگاه هاروارد رفت و درسال 1936 يكي از دو نفري بود كه مدال فيلدز به وي اهدا شد.
در سال 1938 براي گرفتن پستي در دانشگاه هلسينكي به فنلاند برگشت اما با وقوع جنگ جهاني به مشكلاتي برخورد كرد چرا كه براي انجام خدمت سربازي مناسب نبود. درسال 1944 از موسسه ي فن آوري فدرال سوئيس در زوريخ پستي به آلفورس پيشنهاد شد و او در سال 1945 رهسپار زوريخ شد. وي از ماندن در زوريخ لذت نمي‌برد و بنابراين پس از مدتي به دانشگاه هاروارد برگشت و تا زمان بازنشستگي (سال 1977) در آن جا ماند. آلفورس در سال 1968 جايزه‌ي "Vihuri" و در سال 1981 جايزه‌ي ولف را به دست آورد. كتاب آناليز مختلط او هنوز هم به عنوان يك كتاب استاندارد براي اكثر دوره‌ها استفاده مي‌شود. سرانجام وي در 11 اكتبر سال 1996 چشم از جهان فرو بست.


2) جس داگلاس(Jesse Douglas):
جس داگلاس در سوم جولاي سال 1897 در شهر نيويورك به دنيا آمد.در سال 1916 از كالج شهري نيويورك فارغ التحصيل شد و براي ادامه ي تحصيل به دانشگاه كلمبيا رفت .در سال 1930 به خاطر حل مسأله ي Plateu مورد تقدير قرار گرفت ، اين مسأله در سال 1760 توسط لاگرانژ مطرح شد و موضوع آن : "وجود رويه‌ي مينيمال" ( مساله اي در هندسه) بود.

 

داگلاس در سال 1943 از انجمن رياضي آمريكا، جايزه‌ي "Bocher" را دريافت كرد. وي ده سال آخر عمرش را به عنوان استاد در كالج شهري نيويورك (CCNY) سپري كرد و در آن جا دروسي چون حساب ديفرانسيل و انتگرال پيشرفته را تدريس كرد.وي در 7 اكتبر سال 1965 چشم از جهان فرو بست.

X